İş

İstanbul’da çöp nakliye işçileri greve gidiyor

İstanbul’da çöp taşıma işçileri greve hazırlanıyor. Hak-İş Konfederasyonu’na bağlı Hizmet İş Sendikası ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İSTAÇ arasında yapılan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamadı.

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, İBB yönetiminin kendilerine DİSK ile yapılan toplu sözleşme kurallarını teklif ettiğini ancak kendilerinin bu kuralları kabul etmediklerini söyledi. Arslan, “’25 bin liranın altındaki toplu iş sözleşmesi bizim için sürdürülebilir değil’ dedik. söz konusu.

“İlçelerden gelen çöpler aktarma alanlarında kalacak”

Çöp taşıma hizmeti veren 5 bin 500 sendikalı personelin kent için kritik bir misyon üstlendiğini belirten Arslan, “İlçe belediyelerinin topladığı çöpler, İBB’ye ait 9 katı atık aktarma istasyonunda toplanıyor. Aktarma alanlarında çöp yığınları olduğu zaman aktarma alanlarında kalacak.İlçelerde çöpler toplansa dahi toplanamıyor ve boşaltılamıyor” dedi.İlçe Belediyesi ile 42 yılda ilk kez toplu sözleşme imzalandı. DİSK’in ortasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi.Toplu sözleşme ile haftalık çalışma saati 45’ten 40’a düşürüldü.

dogubayazitajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu