Haber

CHP’li Tanrıkulu’dan “17-25 Aralık Haftası” Önerisi: Yolsuzluk ve Rüşvetle Mücadele Haftası İlan Edin

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Yolsuzlukla Mücadele ve Rüşvet Haftası münasebetiyle TBMM’ye Kanun Teklifi sundu. Teklifte; “17 Aralık’ta başlayıp 25 Aralık’ta sona eren her yılın bir haftası Yolsuzlukla Mücadele ve Rüşvet Haftası olarak kabul edilir.”

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, 2013 yılındaki “17-25 Aralık” yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarının yıl dönümü dolayısıyla Yolsuzluk ve Rüşvet Haftası (17 Aralık – 25 Aralık) Kanun Teklifini TBMM’ye sundu.

Önergede, “17 Aralık’ta başlayıp 25 Aralık’ta sona eren her yılın bir haftası Yolsuzlukla Mücadele ve Rüşvet Haftası olarak kabul edilir” ibaresi kullanıldı.

Tanrıkulu, önerisine ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

“Modern demokrasilerde şeffaflık ekonomi önemli konulardan biridir. Rant ağının bürokrasiyi kuşatması ülke kalkınmasının önündeki en büyük engellerden biridir. Yöneticilerin kendi çıkarlarını kamu çıkarlarından önde tutmaları toplumda devlete olan güveni sarsacaktır. Bir devleti ayakta tutan en değerli unsurlardan biri de halkın inancıdır. Bu inanç duygusu zedelendiği anda yolsuzluk, rantiyecilik ve rüşvet giderek tüm devlet kurumlarındaki çalışanları ve toplumu bir virüs gibi sarar, bürokratik ve toplumsal bir çürümeye neden olur.

Bu itibarla hukuka aykırı olarak elde etme hissinin önüne geçilmeli ve bu durumda bireyin devlete olan inancı tesis edilmelidir. Geçmişte birçok gücün zayıflaması ve ortadan kalkması rüşvet ve yolsuzluğun devlet kurumlarında yaygınlaşmasıyla başlamıştır.

“4 BAKAN İSTİFA EDİLMİŞTİR”

Bu durum siyaset kurumuna olan güveni de temellerinden sarsmıştır. Türkiye Cumhuriyet tarihinin en büyük yolsuzluk soruşturmaları olan 17 Aralık ve 25 Aralık soruşturmaları sonucunda 4 bakan istifa etti ve büyük bir yolsuzluk şebekesi soruşturulmaya başlandı. Yolsuzluk ve rüşvet soruşturmaları ile ortaya çıkan bilgiler kamuoyunda önemli bir rahatsızlık yaratmış ve kamu adalet duygusunu zedelemiştir. Ancak söz konusu soruşturma, hükümetin yargı üzerindeki faaliyetleri sonucunda rafa kaldırılmış ve toplumdaki güvensizlik ve tepki daha da derinleşmiştir.

Söz konusu soruşturmanın rafa kaldırılması yargıya olan inancı adeta ortadan kaldırmış, kuvvetler ayrılığı unsuru ayaklar altına alınmıştır. Devletin öncelikleri arasında yolsuzluk ve rüşvetle mücadele etmek ve toplumun devlete olan güvenini artırmak için mevzuata ihtiyaç vardır. Kamu ve birey devlete vergilerini ödeyerek görevlerini yerine getirirken, devlet de bu vergilerin nereye harcandığını şeffaf ve objektif bir şekilde belirtmelidir. Tüm bu nedenlerle, kamuoyunda şeffaflığın sağlanması ve kamuoyunda şeffaflığın sağlanması amacıyla 17 Aralık’ta başlayan ve 25 Aralık’ta sona eren bir haftalık sürenin ‘Yolsuzluk ve Rüşvetle Mücadele Haftası’ ilan edilmesi için bu kanun teklifi hazırlanmıştır. yolsuzluk ve rüşvete karşı aktif çabanın önemi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu