Haber

Parlamento feshedildi ve Kuveyt’te yeni seçimlere karar verildi.

KuveytResmi ajansı KUNA’ya göre, Veliaht Prens Şeyh Meşal el-Ahmed el-Cabir el-Sabah, Kuveyt Emiri Şeyh Nawaf adına televizyonda bir konuşma yaptı.

Meşal, Anayasa’nın 107’nci maddesine dayanarak ve millet iradesine saygı duyarak Meclis’i feshetme ve önümüzdeki aylarda genel seçim kararı aldıklarını belirterek, bunun beraberinde bir dizi siyasi ve hukuki yaptırımların da uygulanacağını vurguladı. devleti yeni bir disiplin ve yasal referans düzeyine taşıyacak reformlar.

Kuveyt’te Pir Ahmed Nawaf al-Ahmed es-Sabah başkanlığında 14 bakandan oluşan yeni hükümeti kuran Nizamname 9 Nisan’da yayınlandı.

Kuveyt’teki son parlamento seçiminin iptali

Kuveyt Veliaht Prensi Meşal, Milletvekilleri arasındaki uyuşmazlık nedeniyle” AAğustos 2022’de parlamento feshedildi ve ülkede Eylül 2022’de erken seçimler yapıldı.

Ancak 19 Mart’ta Anayasa Mahkemesi, parlamentoyu feshetme kararının “yasaya aykırı” olduğu gerekçesiyle 2022 genel seçimlerinin iptaline karar verdi.

Yüksek mahkeme, parlamentonun bir önceki seçimde yani 2020’de seçilen üyelerle devam etmesine karar verdi.

Anayasa Mahkemesi’nin 2020’de feshedilen meclisin eski haline getirilmesi kararının ardından yeniden Millet Meclisi Başkanlığı koltuğuna oturan Merzuk el-Ganim, 21 Mart’ta düzenlediği basın toplantısında “yeni seçim” açıklaması yaptı.

İlk mesajının tüm yetkilerin kaynağı olan millete dönüş ve anayasal usullere uygun adil seçimler yapılması için bir davet olduğunu kaydeden Ganim, birçok milletvekilinin kendisiyle aynı fikirde olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu